Bayburt Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Ramazan Ayı Mesaisi

Ağız ve Diş Sağlığı Merkezimizin ihtiyacı olan 2 adet Diş Üniti Hastalarımızın Hizmetine Açılarak Kullanılmaya Başlanmıştır

Bayburt Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Gazete Köşesi

2017 Yılı Ağız ve Diş Sağlığı Hizmet Bilgileri

ALO 191 Uyuşturucu İle Mücadele Danışma ve Destek Hattı

Hastanemizde hafta içi gece 24:00 a kadar acil nöbet hizmeti verilmektedir.Hafta sonları ise 09:00-17:00 saatleri arasında acil nöbet hizmeti verilmektedir.

Evde Sağlık Hizmetleri Yönetim Sistemi
Evde Sağlık Hizmetleri Yönetim Sistemi

  DİŞ HEKİMLERİ HAFTASI
YÜKSEK TANSİYONA IMPLANTLA TEDAVİ...

İngiltere'de yüksek tansiyona karşı, ilaç yerine kanın akış hızını kontrol altına alan bir implant geliştirildi. Deneylerde olumlu sonuç veren implant, 45 dakikada vücuda yerleştirilebiliyor

İngiliz bilim insanları yüksek tansiyon hastalarını iyileştirmek için yeni bir tedavi yöntemi geliştirdi. Tansiyon seviyesini bir türlü sabit tutamayan hastalara yerleştirilecek bir implantın, daha önce uygulanan ilaç tedavilerinden ve diğer metotlardan daha iyi sonuç verdiği kaydediliyor. "The Coupler" adı verilen ve bir ataç büyüklüğündeki cihaz lokal anesteziyle hastanın kalçasından atardamar ile toplardamar arasında yerleştiriliyor. Cihazın, kanın akış hızına mekanik müdahalede bulunarak tansiyonu düşürdüğü belirtiliyor. 

83 HASTA ÜZERİNDE DENENDİ 

Cihazın yerleştirildiği operasyon ise sadece 45 dakika kadar sürüyor. İngiltere'deki Queen Mary Üniversitesi'nde uzmanlar tarafından test edilen cihaz olumlu sonuçlar verdi. Testin sonuçları ise "The Lancet" isimli tıp dergisinde yayımlandı. 83 yüksek tansiyon hastası üzerinde yapılan araştırmada, bir bölüm hastaya söz konusu implant yerleştirildi, diğer hastalara ise 3 tip ilaç tedavisi uygulandı. Katılımcıların hiçbirine kendilerine implant yerleştirildiği veya ilaç tedavisi gördüğü bilgisi verilmedi. İlaç tedavisi sonucunda ise hastaların hiçbirinde iyileşme gözlemlenmedi. Ancak cihaz yerleştirilen hastaların tansiyonunda gözle görülür bir düşüş tespit edildi. Cihazın, yüksek tansiyonu kontrol altına almak için uygulanan renal denervasyon tedavisi gören ancak sonuç alamayan hastalarda da işe yaradığı kaydedildi. Cihaz yerleştirilen hastaların sadece yüzde 29'u bacağında ufak sorunlar yaşadı. Araştırmayı yöneten uzmanlardan Dr. Melvin Lobo, "Bu yüksek tansiyonu tedavi etmek için yeni bir yaklaşım" diyerek tedavinin yenilikçi yönünü vurguladı. Lobo, çalışma sayesinde cihazın başarısız olan ilaç tedavilerine alternatif olabileceğinin kanıtlandığını söylüyor. "Yüksek tansiyon, sonu çoğunlukla hastanede biten tehlikeli bir rahatsızlıktır. Bu nedenle bu hastalığı tedavi etmekte başarısız olan ilaçlar yerine daha efektif tedaviler bulmak zorundayız" diyen Lobo, yüksek tansiyonun yabana atılmaması gerektiğini söyledi. 

UYKUSUZLUK YÜKSEK TANSİYON HABERCİSİ...
Çin'deki Sincan Üniversitesi ve ABD'deki Penn Eyaleti Tıp Koleji'nin ortaklaşa yaptığı bir araştırma, aralarında kronik uykusuzluk çeken 200 kişinin de bulunduğu 300 denek üzerinde yapıldı. Ve sonuçta uykuya dalmakta zorluk çeken kronik uykusuzlarda yüksek tansiyon sorunu olduğu tespit edildi. Çalışmaya katılan uzmanlar yüksek tansiyon sorunu yaşayan çoğu kişinin de rahatsızlığına yönelik ilaç kullanmadığını belirtti.